..
Z Pamiętnika Taternika

3 | 4748
 
 
2012-11-02
Odsłon: 1475
 

O miłości, czasie, doświadczeniu...

 "Kiedyś ktoś mnie zapytał:
Dlaczego chodzisz po górach?
-Odpowiedziałem że, ludzi można podzielić na dwa rodzaje:
a) Na tych, którym nie trzeba tej pasji tłumaczyć.
b) Na tych, którym się jej nie wytłumaczy"

Piotr Pustelnik


Zaczynam nowy post, od mojego ulubionego cytatu.
Towarzyszy mi on bardzo często. Gdy tylko ktoś zapyta mnie, o to co robię i dlaczego, od razu nasuwa mi się na myśł tych kilka zdań.

Miłości do gór nie sposób wytłumaczyć jednym zdaniem, ot tak...

Kto chce zrozumieć, niech się w nie wybierze. Nie trzeba od razu uprawiać Turystyki zaawansowanej, czy zdobywać wielkich Tatrzańskich, czy Alpejskich Ścian... Kto raz spróbuje, posmakuje przygody i surowości gór, czy to na szlaku czy w ścianie... Zakocha się bez pamięci, prawdopodobnie na całe życie.

 

Od mojego ostatniego wpisu, minęło sporo czasu. Fajnie jest prowadzić bloga i miło, jeśli jeszcze komuś się to podoba i go czyta. Choć muszę się przyznać że, robię to przede wszystkim dla siebie. Lubię czasami sobie powspominać, a ten blog właśnie ma mi do tego służyć, do odświeżenia pamięci :D

Sporo się działo od ostatniego wpisu. Chcąc opisać to wszystko w jednym poście, musiałbym poświęcić na to pewnie kilka dni. Ryzykując utratę czucia w palcach i zdrowych zmysłów, oraz narazić ewentualnego czytelnika na chorobę psychiczną :) .

Moje tegoroczne wyjazdy, opierały się (jak zawsze) na wspinaniu w Tatrach. Nie  było tego dużo. Niestety, nie na wszystko mamy wpływ, a już na pewno nie na warunki panujące w górach. Dlatego nie wszystkie wyjazdy były udane w stu procentach. Czasami zawodziła pogoda, czasami obrana strategia, logistyka.

Były zimowe porażki, wycofy ze ściany, zawodziła psychika i zdrowie, czas i pieniądze...

Ale były też wyjazdy i chwile, wywołujące uśmiech na twarzy, satysfakcję, niekiedy dumę i spełnienie...

Były wielkie Tatrzańskie Ściany, zrealizowane plany na Południowej Ścianie Batyżowieckiego Szczytu, na Zachodnich Ścianach Kościelca i Zadniego Kościelca.

Najważniejsze że, zawsze wracałem do domu cały i zdrowy, choć bywało niebezpiecznie.

Każde doświadczenie, dobre czy to złe, czegoś uczy. Skłania do przemyśleń, uczy pokory do natury i nie tylko. Wzmacnia charakter i psychikę, mobilizuje do jeszcze większego wysiłku, do poprawy techniki i do większej rozwagi tam w górze, kilkaset metrów nad ziemią...

Jednym z najciekawszych dla mnie doświadczeń było , prowadzenie prelekcji wraz z Magdaleną Omyła, która jest Przewodnikiem Beskidzkim i świetną osobą!

To było pierwsze spotkanie z cyklu "PASJONACI", zorganizowane przez Tomasza Sobla- właściciela Gościńca "Rajec" w Rajczy- oraz przez mojego kolegę, również od liny, Szymona Walusia.

Początkowy stres przed publiką i strach przed jąkaniem się i gubieniem słów, przerodził się w miły nastrój i świetnie spędzony wieczór, wśród ludzi kochających górskie przygody.

Warto wspomnieć o niesamowitym klimacie, panującym w Gościńcu... Bardzo miła atmosfera, tworzona przez właściciela i jego pracowników, bez wątpienia sprzyjała tego wieczoru górskim opowieściom- przy piwie i smacznej pizzy !

Oby więcej takich spotkań!
Korzystając z okazji, chciałbym zaprosić wszystkich na Facebookową stronę Gościńca http://www.facebook.com/Gosciniec.Rajec i do złożenia tam wizyty osobiście - raz jeszcze chcę podziękować za zaproszenie Tomaszowi, Szymonowi, oraz przybyłym gościom.

Zapraszam do odwiedzenia mojego bloga http://parcienatarcie.blogspot.com/

 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
ZAPISZ
 


Archiwum wpisów
 

Pn

Wt

Sr

Czw

Pt

So

Nd